Romuald Koperski

Jednym z wielkich wyczynów naszego serdecznego przyjaciela i na pewno najlepszego muzyka wsród globtroterów i najlepszego podróżnika wśród muzyków Romualda Koperskiego był smotny spływ pontonem od Bajkału aż po położone za kołem podbiegunowym portowe miasteczko Tixi dziką syberyjską rzeką Leną. Za ten jedyny w soim rodzaju wyczyn Romek otrzymał zaszcytny tytuł Podróżnika Roku i statuetkę Kolosa – odpowiednik Oscara dla podróżników. Mieliśmy zaszczyt pomagać w organizowaniu tej szaleńczej wyprawy. Dzięki współpracy z Podróżnikiem Roku bierzemy obecnie udział w zaopatrzeniu kolejnej wyprawy polskich podróżników i himalaistów.

Kolejny raz mamy zaszczyt sponsorować Romualda Koperskiego, który podjął się wielkiego wyczynu. Razem z dwoma towarzyszami wyprawy: Marianem Pilorzem i Victorem Makarovskiym, odbył zimową podróż, od Paryża, przez Polskę, tereny północnej Syberii, aż do Cieśniny Beringa. 12 styczna 2008 roku Romek wyruszył w Eksedycji Stulecia specjalnie przygotowanym pojazdem. Po zmaganiu się z przeraźliwym mrozem (-60 stopni C), ogromną ilością śniegu i brakiem niekiedy dróg, nasi podróżnicy ukończyli wyprawę sukcesem!!! Gratulujemy tak wielkiego wyczynu!

Wychował się w Gdańsku. Odbył kilka podróży przez Syberię, w 1994 przejechał z Zurychu do Nowego Jorku przez Syberię. Fragmenty relacji z tej podróży opublikował w książce Pojedynek z Syberią.

Kolejnymi wyprawami Koperskiego po Syberii były rajdy Transsyberia. W 1998 odbył samotny spływ pontonowy po najdłuższej wschodniosyberyjskiej rzece Lenie (długość 4500 km). Za tę podróż otrzymał prestiżową nagrodę – Kolosa i tytuł podróżnika 1999 roku.

W 2002 zorganizował pięcioosobową wyprawę do Jakucji w poszukiwaniu grobu Jana Czerskiego.

12 stycznia 2008 Romuald Koperski, Marian Pilorz oraz Rosjanin Victor Makarovskij wystartowali spod Wieży Eiffla na trasę The Great Expediton Of The Century-Lizbona-Paryż-Syberia-Nowy Jork, rajdu upamiętniającego setną rocznicę rajdu z 1908 z Nowego Jorku do Paryża. Ponadto był to rajd w czasie syberyjskiej zimy po drogach, których dotychczas nikt nie przebył. 3 marca 2008, po przebyciu 18000 kilometrów, podróżnikom udało się dotrzeć do Uelen koło Cieśniny Beringa.

W sierpniu 2008 roku rzucił jajkiem w posła Jacka Kurskiego, biorącego udział w manifestacji przeciw działaniom Rosji w czasie wojny w Osetii Południowej.

Na sezon 2011 Romuald Koperski planuje organizację kolejnych emocjonujących wypraw na Syberię. Warto wśród nich wspomnieć o wyprawach na Kołymę, czy o Międzynarodowym Rajdzie Kobiet „Yekaterina”, którego trasa będzie prowadzić z Gdańska poprzez Sankt Petersburg aż za krąg polarny do Murmańska. Przedsięwzięcie stanowi najdłuższy na świecie rajd samochodowy kobiet!