Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Noszenie okularów oznacza, że każdy może zauważyć, że mamy wadę wzroku. Natomiast w soczewkach kontaktowych prawie nikt nie będzie w stanie powiedzieć, że je nosimy. Chodzi tu o wygląd, jak również o wygodę.

To, co fascynuje w soczewkach kontaktowych to fakt, że pozwalają odzyskać naturalny, błyszczący i prawidłowy wzrok. Taki, jaki mieliśmy przed pojawieniem się wady.

Dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych: rozumiemy, że jedna soczewka nie może sprostać oczekiwaniom każdego pacjenta. Wśród tej wielkiej różnorodności opcji i niezależnie od tego, który model w końcu wybierzemy, nie może być żadnych wątpliwości, że soczewki kontaktowe mają dużo więcej zalet niż tradycyjne okulary, przynajmniej z punktu widzenia wygody. Najbardziej oczywistą zaletą jest możliwość oglądania świata wokół nas obywając się bez okularów na nosie. Może wydaje się to nieważnym detalem, ale okulary naprawdę ograniczają pole naszego widzenia.

Warto zwrócić uwagę i na to, że niezależnie od tego, jak bardzo dbamy o nasze okulary, z biegiem czasu tracą swój pierwotny kształt, z powodu działania wiatru, ciepła, potu, zsuwania się po skórze, itp. Każdy, kto ma wadę wzroku wymagającą kilku dioptrii korekcji musi zauważyć, że soczewki kontaktowe zapewniają lepsze widzenie peryferyjne i mniejszy stopień zniekształceń. Co więcej, soczewki kontaktowe polepszają jakość obrazu, podczas gdy okulary, ze względu na rodzaj refrakcji, zmieniają rozmiary postrzeganych przedmiotów.

Sport – to dziedzina, gdzie użycie soczewek kontaktowych jest najbardziej polecane. Lista zalet jest dość długa: soczewki kontaktowe umożliwiają nałożenie maski podczas pływania lub szermierki; zapewniają szeroki kąt widzenia (istotny zwłaszcza w sportach zespołowych), lepsze widzenie przestrzenne i ocenę odległości; zmniejszają ryzyko powstania urazów (sporty ekstremalne i/lub sporty z piłką). W przypadku sportowców i każdego, kto prowadzi aktywny styl życia, tradycyjne szkła optyczne mogą być przeszkodą, podczas gdy soczewki kontaktowe pozwalają im cieszyć się wolnością, jakiej potrzebują.

Ostatnio wprowadzona konieczność używania kasków podczas jazdy motorem lub skuterem to kolejna sytuacja, w której najlepiej sprawdzają się soczewki kontaktowe. Okulary sprawiają problem zarówno podczas wyboru jak i użytkowania kasku: jego wnętrze musi być ukształtowane tak, żeby nie przeszkadzało oprawkom okularów ani nie ograniczało kąta widzenia. W takiej sytuacji, nosząc soczewki kontaktowe podstawą naszego wyboru będzie nie tylko wygoda.

Na koniec, warto jeszcze zauważyć, że soczewki kontaktowe nie mają tendencji do zaparowywania, tak, jak zdarza się to niestety okularom wywołującym wówczas złość i stanowiącym zagrożenie podczas wykonywania pewnych prac (np. kucharz, mechanik).
Bardzo istotna w stosowaniu soczewek kontaktowych jest ich prawidłowa pielęgnacja. Jest ona niezwykle ważna dla zdrowia oczu – pozwoli cieszyć się dobrym wzrokiem i znakomitym samopoczuciem przez długie lata.

I. Przygotowanie soczewek do czyszczenia

 • umyj ręce i wytrzyj je do sucha.
 • Zanim zdejmiesz szkła kontaktowe wypłukaj dokładnie płynem wielofunkcyjnym do pielęgnacji soczewek pojemiczek, w którym przechowujesz soczewki.
 • Zdejmij soczewkę z wybranego oka

II. Oczyszczanie soczewek

 • Jeżeli używasz soczewek jednodniowych czyszczenie ich jest zbędne – po wyjęciu soczewki wyrzuć ją poprostu do kosza.
 • Jeżeli są to soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne czy roczne codzienne ich oczyszczanie jest sprawą konieczną. Po wyjęciu soczewki z oka pocieraj ją łagodnie palcem wskazującym drugiej ręki przez około pół minuty. Istotne jest żeby pocierać ją w górę i w dół, nie wykonując żadnych ruchów okrężnych, ktore mogą soczewkę uszkodzić. Następnie odwracamy szkło kontaktowe na drugą stronę i wykonujemy te samą czynność. Po oczyszczeniu soczewki opłukaj ją z każdej strony aby pozbyć się wszelkich pozostałych zanieczyszczeń.
 • Jeżeli posiadasz specjalny płyn z formułą NO RUB (bez pocierania) opłukaj jedynie soczewkę z każdej strony.

III. Przechowywanie soczewek

 • Napełnij obie komory pojemnika do przechowywania szkieł kontaktowych płynem do soczewek. Umieść zdjęte i wyczyszczone szkło w odpowiedniej komorze pojemnika, w taki sposób żeby soczewka była całkowicie zanurzona. Jednakże nie nalewaj płynu po same brzegi pojemnika, nie jest to ani konieczne ani ekonomiczne. Zakręć pojemnik.

IV. Powyższe czynności wykonaj także po zdjeciu drugiej soczewki.

PAMIĘTAJ ŻE:

 • Przed powtórnym założeniem soczewki powinny przynajmniej cztery godziny przebywać w pojemniku, dlatego nalepszym rozwiązaniem jest zdejmowanie soczewek i dezynfekcja bezpośrednio przed położeniem się spać.
 • Należy codziennie płukać płynem do dezynfekcji pojemnik na soczewki i pozostawiać go otwartym aż do wyschnięcia.
 • Pojemnik na soczewki – pomimo prawidłowej pielęgnacji – powinien być wymieniany co dwa, trzy miesiące.
 • Nigdy nie wykorzystuj do czyszczenia pojemnika wody z kranu a nawet wody mineralnej.
 • Soczewek również w żadnym wypadku nie płucz niczym innym oprócz płynów przeznaczonych do pielęgnacji i dezynfekcji soczewek.
 • Nie wlewaj do pojemnika kilku rodzajów płynów pielęgnacyjnych.
 • Nigdy nie stosuj soczewek dłużej niż zaleca producent.