Oko i choroby oczu

Jeżeli zauważyłeś u siebie następujące objawy, nie zwlekaj – zgłoś się do lekarza okulisty:

CHOROBY SPOJÓWEK.
1.Ostre zapalenie spojówek – choroba ta na ogół powstaje nagle i trwa od kilku do kilkunastu dni. Przyczyną zapalenia są bakterie, wirusy, grzyby, a także pyły, dymy, związki chemiczne, pyłki kwiatowe. Czasami także jest to promieniowanie nadfioletowe, lampa kwarcowa, wada wzroku, przemęczenie oczu, praca przy złym oświetleniu. Podstawowe objawy to uczucie obecności obcego ciała pod powieką, pieczenie, swędzenie, kłucie, nadmierne łzawienie, światłowstręt.

2.Przewlekłe zapalenie spojówek – choroba ta należy do najczęściej spotykanych chorób oczu. Przyczyny – najczęściej są to różnego typu ogniska zapalne w organizmie. Ponadto przewlekłe zapalenie spojówek może być wywołane mechanicznym drażnieniem spojówek czy drażnieniem wywołanym przez substancje chemiczne. Objawy o charakterze subiektywnym bardzo często są o wiele większe od stwierdzonych zmian chorobowych. Chory najczęściej skarży się na pieczenie, swędzenie, piasek w oczach, światłowstręt.Przebieg choroby ma charakter przewlekły.

3.„Suche” zapalenie spojówek – zapalenie spojówek może mieć także charakter suchy. Wynika to z braku dostatecznej ilości łez. Taki stan jest dość często obserwowany u ludzi starszych, a w razie braku rozpoznania może ciągnąć się przez dość długi okres czasu. Przyczyną tego typu zapalenia jest zmniejszone wydzielanie łez, które z kolei wynika z zaniku komórek wydzielniczych gruczołów łzowych. Zmniejszona ilość łez w worku łzowym nie jest w stanie w dostateczny sposób nawilżyć spojówkę i rogówkę. Powoduje to w konsekwencji złuszczenie nabłonka i wystąpienie przykrych dolegliwości. Chorzy skarżą się najczęściej na pieczenie, swędzenie, uczucie „piasku” pod powiekami, występowanie wydzieliny w kąciku oczu.

4.Zapalenie uczuleniowe spojówek i powiek- zapalenie tego rodzaju zalicza się do reakcji alergicznych późnych. Choroba atakuje zarówno powieki jak i spojówki, choć silniejsze są dolegliwości ze strony spojówki. Tam też rozwinąć się może nadwrażliwość na określone alergeny, która w konsekwencji powoduje stany zapalne.
Objawy zapalenia alergicznego to przede wszystkim uczucie swędzenia, łzawienie, obrzęk powiek, przekrwienie spojówek, obrzęk spojówek.

CZĘSTE CHOROBY POWIEK.
1.Gradówka – gradówka jest to guzek w powiece, który rozwija się w gruczole tarczkowym. Powstaje on na skutek przewlekłego zapalenia, które powoduje zablokowanie przewodu odprowadzającego wydzielinę z gruczołu tarczkowego. Wydzielina ta podtrzymuje stan zapalny i w konsekwencji rozpycha ścianki gruczołu. Guzek składa się z włóknistej torebki, która wypełniona jest galaretowatą masą. Skóra w tej okolicy często jest zaczerwieniona i nabrzmiała. Małe gradówki często ulegają samoistnemu wchłonięciu.

2.Jęczmień – jest to ropne zapalenie gruczołów powiekowych, które powstaje w konsekwencji zapalenia gruczołu łojowego przyrzęsowego bądź tarczkowego. Jęczmień najczęściej spowodowany jest gronkowcem, który tworzy różnej wielkości guzek w powiece. Skóra wokół jęczmienia jest zazwyczaj zaczerwieniona i zapuchnięta. Niekiedy obrzęk zajmuje całą powiekę, co powoduje trudności w otwieraniu oka. Choroba ta przeważnie utrzymuje się przez kilka dni. Początkowo jęczmień dość szybko się powiększa, a następnie pęka. Wraz z tym dolegliwości stopniowo ustępują.

3.Zapalenie brzegów powiek – choroba ta bardzo często występuje łącznie z zapaleniem spojówek. Przebieg zapalenia jest na ogół przewlekły. Przyczyną schorzenia może być praca w niesprzyjającym środowisku (pełnym kurzu, dymu, zanieczyszczeń), uczulenie na substancje chemiczne czy pyłki kwiatowe, wady wzroku. Częstotliwość wystąpienia zapalenia związana jest z indywidualnymi właściwościami skóry. Chory zazwyczaj reaguje głównie ze względów estetycznych, gdyż w przypadku choroby brzegi powiek są zaczerwienione i spuchnięte.

INNE CZĘSTO WYSTĘPUJĄCE CHOROBY.
1.Zaćma – jest to choroba, która polega na zmętnieniu soczewki. Najczęściej spotyka się zaćmę tzw. „starczą”, która dotyczy głównie osób po 60 roku życia. Proces rozwoju zaćmy ma charakter powolny. Dotyczy na ogół obu oczu, choć początkowo występuje tylko w jednym oku. Odczuwalnym objawem jest stopniowe pogarszanie się zdolności widzenia. Sama gałka oczna jest blada, ale zewnętrznie wydaje się być niezmieniona. W wyniku specjalistycznego badania stwierdza się występowanie zmętnienia w obrębie źrenicy. Chorzy najczęściej uskarżają się na ciemną plamkę czy mgłę przed okiem. Wzrok jednak ulega stopniowemu osłabieniu, aż w końcu dochodzi do ślepoty.

2.Jaskra – jest to choroba, która wynika z zaburzeń przepływu cieczy wodnistej w gałce ocznej. To z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia śródocznego i następnie do upośledzenia nerwu wzrokowego. Ciśnienie to mierzy się za pomocą tonometrów, a określa w mm słupa rtęci. Normalne ciśnienie śródgałkowe wynosi od 14 do 20 mmHg. Jeśli ciśnienie to jest podwyższone działa to ujemnie na tkankę oka. Doprowadza to stopniowo do zaniku elementów nerwowych i zmniejsza pole widzenia. Jaskrę koniecznie należy leczyć – nie leczona grozi utratą wzroku. Zgłoś się do lekarza, przestrzegaj kolejnych terminów wizyt, stosuj przepisane leki.

3.Zez – przyczyny występowania zeza są bardzo różne. Zez jest to nieprawidłowe ustawienie oczu. W czasie patrzenia tylko jedno oko patrzy na obserwowany przedmiot, a drugie nie bierze udziału w tej czynności. Najczęściej zez jest spowodowany wadą wzroku. Generalnie jednak zez powstaje w trzecim lub czwartym roku życia dziecka, a towarzyszy on wadzie wzroku. Jeśli rodzice zaobserwują u dziecka zeza powinni niezwłocznie zasięgnąć porady specjalisty. Warunkiem powodzenia w leczeniu jest bowiem jak najszybsza diagnoza lekarska. W przypadku zeza, który nie jest leczony może spowodować to upośledzenie widzenia zezującego oka.