Trans Pacyfik Solo

Dotychczasowy rekord na tej najtrudniejszej, liczącej ponad 6000 mil oceanicznej trasie, należy do francuskiego wioślarza Emmanuela Coindre, został ustanowiony w 2005 r. i wynosi 130 dni, 1 godzinę i 30 minut. Trasa przez północny Pacyfik to „Mount Everest” oceanów. Na 13 prób, tyko 2 ludzi pokonało solo tą niezwykle trudną trasę; dla porównania „passatowe autostrady” oceanu atlantyckiego przewiosłowało już kilkuset wioślarzy.

Łódź posiada certyfikat zdolności do żeglugi oraz obowiązkowe wyposażenie sprzętowe i ratownicze według kryteriów The Ocean Rowing Society (ORS), tym samym spełnia zalecenia w zakresie bezpieczeństwa i kwalifikuje się do wzięcia udziału w regatach o „Błękitną Wstęgę Wioślarstwa Oceanicznego Pacyfiku”.

Regaty łodzią wiosłową przez Ocean Spokojny są dla fizjologii i psychiki człowieka wyzwaniem trudniejszym od lotu po orbicie okołoziemskiej, w związku z powyższym Romuald Koperski wyraził zgodę na wzięcie udziału w projekcie naukowym kierowanym przez zespoły naukowców z kilku klinik.

Wiosłując przez ocean Romuald Koperski pragnie także kontynuować swoją działalność charytatywną poprzez zbieranie funduszy na rzecz m.in. dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia zamieszkujących obszary Syberii.

Trzymamy mocno kciuki!