Ireneusz Kopacz
wernisaż w Galerii Karczewski – 16.02.06
Ireneusz Kopacz urodził się w 1967 roku w Jaśle. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Lecha Wolskiego w 1996 roku. Od 1997 roku jest pracownikiem dydaktycznym Zakładu Malarstwa w Instytucie Artystycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Jego prace prezentowane były na ośmiu wystawach indywidualnych, m. in: w Toruniu, w Stargardzie Szczecińskim, Krośnie, Wrocławiu, Rzeszowie, Grudziądzu, oraz ponad 30 wystawach zbiorowych (środowiskowych, ogólnopolskich, za granicą). Brał udział w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach i sympozjach artystycznych.
Myślę, że każdy temat można potraktować symbolicznie jako znak wartości ogólnych, ale pejzaż ze swoją swobodną przestrzenią istniejącą między niebem i ziemią, przenikniętą światłem, będący próbą poddania sztuce określonej dominanty myślowej, daje mi największe pole manewru. Ten jak najszerzej pojmowany przeze mnie pejzaż, jest tym, co stanowi dziś o całym „zbiorze wrażeń”, potrzebnych do ciągłej pracy w kierunku precyzowania własnej drogi malarskiej. W swoich obrazach staram się pomijać tradycyjne metody malowania pejzażu: pejzażu widzianego z jednej perspektywy, a na to miejsce wprowadzam możliwie jak najwięcej cech charakterystycznych dla danej przestrzeni – wycinka rzeczywistości, będącego zarówno zsumowaniem wrażeń wizualnych, jak i „wiedzy” o danym miejscu, a także – co ważne – sumą nastrojów. Poprzez konstrukcyjną spójność, równowagę form, harmonię i dyscyplinę, pragnę aby moje (prawie zawsze poziome) kompozycje pejzażowe, przede wszystkim stwarzały znaki, odpowiadające danej przestrzeni. Komponując płaszczyznę obrazu, staram się unikać zbędnego zgiełku, zagęszczenia form i krzykliwych kolorów. Czasem, prawie monochromatyczne tło, o wzbogaconej świadomie powierzchni, jest dla mnie wiodącym tematem pracy.
Działalność artystyczna:

Od 1997 roku 8 wystaw indywidualnych, m. in:
w Toruniu (dwukrotnie)
- GiOPTD w 1999 roku
- Galeria Arsenał w 2002 roku
w Stargardzie Szczecińskim – Galeria SCK w 1999 roku
w Krośnie – BWA w 2001 roku
we Wrocławiu – Galeria Abakus w 2002 roku
w Rzeszowie – BWA w 2003 roku
w Grudziądzu – Centrum Kultury Teatr w 2005 roku
oraz udział w ponad 30 wystawach zbiorowych (środowiskowych, ogólnopolskich, za granicą) oraz w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach i sympozjach artystycznych:

- Międzyzdroje 1998

- Wilno (dwukrotnie) 1999 i 2000
- Straubing 2001
- Chrząstowo 2002
- Regensburg 2003
- Bydgoszcz 2004
- Skłudzewo 2004